Wit Stwosz - ciekawostka
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 19, luty 2016 08:49
Z zainteresowaniem przeczytałem na stronie internetowej Klubu „Cracoviana” informację na temat ołtarza Wita Stwosza oraz apelu prezesa Klubu o udostępnianie materiałów filatelistycznych dotyczących tego niezwykłego średniowiecznego zabytku sztuki sakralnej w Polsce. Tematyka mojego zbioru filatelistycznego obraca się wokół św. Jana Pawła II i wydań pocztowych Jemu poświęconych. Mam również nieco materiału o innej tematyce. Wśród tych „innych” materiałów znalazłem coś o czym jeszcze nikt z internautów nie napisał, a dotyczy ołtarza i jego twórcy Wita Stwosza. Sądzę, że mogę to coś nazwać ciekawostką sprzed 33 lat. A tym czymś są: kartka pocztowa wydana przez Pocztę Polską w 1983 roku (Fi. 826 wydana z okazji 90 lat ruchu filatelistycznego w Polsce z okolicznościowym nadrukiem, także karnet zawierający zaproszenie na wystawę Fi. 826 K oraz okolicznościowy stempel pocztowy odciskany z okazji wystawy. Wszystkie walory dotyczą wystawy filatelistycznej Kraków – Norymberga 83 zorganizowanej w Krakowie w dniach 12 – 19 czerwca 1983 roku w 450 rocznicę śmierci Wita Stwosza.
Kartka pocztowa ma czterowierszowy nadruk, który został wykonany za zezwoleniem Ministerstwa Łączności PEZ 406-19.0583 r. (fot. 1).
fot.1
Natomiast na karnecie wydanym w nakładzie 50 000 egzemplarzy jest również nadruk z podaniem numeru zezwolenia. Natomiast na stronie drugiej umieszczony został okazjonalny tekst dotyczący współpracy Okręgu Krakowskiego PZF ze Związkiem Filatelistów i Maximafilów z Norymbergi. Na stronie trzeciej znalazła się treść zaproszenia na wystawę. Na czwartej zaś stronie jest spis wystawców (fot. 2 – karnet w pozycji rozłożonej – strona 2 i 3) Na fot. 3 reprodukowana jest czwarta strona karnetu – zaproszenia.
fot.2
fot.3
Najciekawszym elementem zestawu jest okolicznościowy stempel stosowany w czasie wystawy ze słynnym gmerkiem Wita Stwosza. Na fot. 4 znajduje się skan tego stempla. Niestety nie posiadam kartki pocztowej z odbitym stemplem. Sądzę, że wytrawni krakowscy filateliści uzupełnią ten mój brak.
fot.4
Jeśli moja „ciekawostka” przypadnie do gustu kierownictwu Klubu „Cracoviana”, będzie mi miło znaleźć tekst wraz z ilustracjami na stronie internetowej Klubu.
Maciej Rudy z Krakowa