Czy wiecie, że....
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 04, luty 2014 10:41
Internauci odwiedzający naszą stronę internetową już wiedzą – także dzięki niej - że…. widoki Krakowa, wizerunki sławnych ludzi związanych z Krakowem, widoki lub fragmenty jego budowli zarówno historycznych jak i nowszych, charakterystyczne i rozpoznawalne fragmenty naszego miasta są tematami znaczków pocztowych wydawanych przez wiele krajów świata. Na ogół są to kraje europejskie, a także pozaeuropejskie z identyfikacją których nie mają dzisiaj problemów dzieci, młodzież, a tym bardziej dorośli.
Ale widoki Krakowa pojawiają się również na znaczkach pocztowych wydawanych przez kraje afrykańskie o których mówi się i pisze rzadziej (częściej kiedy wybuchają w nich konflikty zbrojne lub nawiedza ich jakiś kataklizm). Kraje te wydają bardziej lub mniej legalnie znaczki o bogatej tematyce, ciekawych rozwiązaniach graficznych i kolorystycznych i z pewnym rozmachem propagandowym.
Zachęcam do obejrzenia czterech kolejnych reprodukcji.
Na dwóch pierwszych fotografiach pokazane są dwa czteroznaczkowe bloki upamiętniające wizytę papieża Benedykta XVI w Polsce w dniach 25 – 28 maja 2006 roku. Oba bloki wydane zostały przez Samalię (Republika Federalna Somalii). Jest to najbiedniejszy kraj afrykański położony w tak zwanym Rogu Afryki ze stolicą Mogadisz. Przez kilka ostatnich lat krajowi temu poświęcano nieco więcej miejsca w prasie światowej, także polskiej, ze względu na toczącą się wewnętrzną wojnę, która zrujnowała gospodarkę tego kraju, pozbawiła życia setki tysięcy ludzi i wyludniła kraj.
Na jednym ze znaczków bloczka o formacie poziomym jest rysunek profilu papieża Benedykta XVI na tle fotografii fragmentu Katedry Wawelskiej z napisem Kraków. W części wewnętrznej bloczka mamy rysunkowe portrety błogosławionego Jana Pawła II wraz z wykazem Jego podróży do Polski (podany jest rok każdej wizyty)...
Na jednym ze znaczków bloczka w układzie pionowym jest również pokazana postać papieża Benedykta XVI z profilu, na tle widoku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach z napisem Kraków – Łagiewniki. W części wewnętrznej tego bloczka jest również rysunkowy portret błogosławionego Jana Pawła II.
Bloczek jednoznaczkowy wydany przez pocztę Republiki Beninu, kraju afrykańskiego, którzy starsi filateliści bardziej pamiętają jako dawna francuską kolonię o nazwie Dahomej. Państwo leży w Afryce Środkowej nad Zatoką Gwinejską. W 1960 roku kraj odzyskał niepodległość, a pierwszy znaczek pocztowy wydany został 30 kwietnia 1976 roku. Pokazany bloczek wydany został dla upamiętnienia 85 rocznicy urodzin Jana Pawła II w 2005 roku. Na znaczku znajduje się portret kardynała Karola Wojtyły, a sam znaczek na tle Katedry Wawelskiej. Na bloczku widnieje napis Cracow.
Bloczek jednoznaczkowy wydany przez pocztę Republiki Gabońskiej w 2011 roku. Republika Gabońska leży w Afryce Środkowej nad Oceanem Atlantyckim. Przez kraj przechodzi równik. Do 1960 roku była to kolonia francuska. Obecnie kraj zaliczany do bogatych krajów afrykańskich.
Bloczek o znacznych wymiarach 152 x 139 mm wydany został jako jeden z serii pokazującej 100 najsłynniejszych ludzi w historii świata. Bloczek i znajdujący się na nim znaczek perforowany poświęcone są Mikołajowi Kopernikowi. Na znaczku znajduje się portret Kopernika, a tło znaczka stanowią: m. in. rysunek postaci Kopernika z obrazu malowanego przez Jana Matejkę oraz fragment widoku Krakowa Hogenberga „Cracovia Metropolis Regni Poloniae. Na podstawie tego widoku wydany został miedzioryt przez Johannesa Janssoniusa w 1657 roku. Nad częścią widoku jest napis Cracovia.
Prezes OKF „Cracoviana"
Jerzy Duda