Ciekawostki: Czy wiecie, że ...

            Znaczki pocztowe, których tematyka  związana jest  z Krakowem wydawała nie tylko  Poczta Polska ale również  poczty innych krajów.  Prym wiedzie w tym Poczta Watykanu, ale znaczki z motywami krakowskimi  wydawały  także  poczty Węgier, Ukrainy, Austrii, a nawet tak odległych krajów jak Etiopia czy Republika Togo. Motyw krakowski pojawił się również na znaczku wydanym przez pocztę Organizacji Narodów Zjednoczonych.

            Poczta Watykanu  wydawała znaczki  w 1966, 1979, 1996 oraz w 2002 roku.  Pierwsza seria  znaczków, wprowadzona do obiegu  dnia  3 maja 1966 roku, była emitowana z okazji i dla uczczenia  millenium chrztu Polski. Na dwóch znaczkach  tej serii znalazły się: na pierwszym znaczku  wizerunek  św. Stanisława  oraz  widoki  wież kościoła na Skałce i  Katedry na Wawelu, a na drugim postać królowej Jadwigi z widokiem dziedzińca Collegium Maius (dawnej Biblioteki Jagiellońskiej) (fot 1). W serii wydanej w 1979 dla uczczenia 900 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Stanisława  znalazł się widok zabudowań Wawelu z  Katedrą włącznie (fot. 2).  Widok Katedry  na Wawelu znalazł się również na jednym ze znaczków  serii wydanej w 1996 roku. (fot. 3). Seria  emitowana była  z okazji  50. rocznicy odprawienia  prymicyjnej mszy świętej przez ks. Karola Wojtyłę. Kolejny znaczek, wydany w 2003 roku przez pocztę Watykanu,  był emitowany  z okazji kolejnej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski (16- 19. 08.2002  roku). Na znaczku znajduje się podobizna bł. Jana Pawła II oraz budynek Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. (fot. 4).

            Widok  fragmentu Katedry na Wawelu znalazł się również na znaczku wydanym przez Pocztę Węgier w 1984 roku  z okazji 25 rocznicy  ustanowienia stałej komisji pocztowej (fot. 5). Kolejnym krajem, którego poczta   emitowała   znaczki  o tematyce  krakowskiej  jest  Etiopia. Poczta tego kraju  wydała dwie serie znaczków z obiektami wpisanymi na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pośród  znaczków obu serii są również; znaczek z widokiem Wawelu (fot.6) oraz kaplicy św. Krzyża w kopalni soli w Wieliczce (fot. 7).

Katedra na Wawelu  pokazana jest również na znaczku wydanym w 2005 roku  przez Pocztę Serbii. Znaczek wydany po śmierci bł. Jana Pawła II  przypomina Jego postać pokazaną na  tle  Katedry na Wawelu (fot. 8).

Na kolejnym znaczku (fot. 9), prezentowany jest budynek Starej Synagogi na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Szerokiej 24. Synagoga jest jedną z najstarszych, zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych  zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie.  Znaczek wydany przez Pocztę Izraela  w 1970 roku pochodzi z serii znaczków na których znalazły się widoki słynnych  Synagog na świecie.  Poczta Austrii rozpoczęła wydawanie znaczków na których prezentowano dawne poczty znajdujące się kiedyś w monarchii austro-węgierskiej. Na znaczku wydanym w 2009 roku znalazła się  reprodukcja fotografii przedstawiającej pocztę w Krakowie z jej wyglądem z końca XIX wieku. (fot. 10). W kolejnych latach wydano widoki poczt w Marburgu i Zagrzebiu.

Do najciekawszych znaczków przedstawiających widoki Krakowa zaliczyć należy wydanie w 1981 roku dwóch znaczków i bloczka przez pocztę Republiki Togo z których jeden przedstawia fragmentu krakowskiego rynku z Sukiennicami i Wieżą Ratuszową widzianymi z  lotu ptaka. Na bloczku (fot.11), składającym się z dwóch znaczków jest również  widok fortu D`Estrees  dawnej bazy handlu niewolnikami znajdującego  się na wyspie Goree w Senegalu. Zarówno Rynek w Krakowie jak i fort  wpisane są na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Poczta Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Nowym Jorku wydała  w 1994 roku serię trzech znaczków wśród których znalazł się znaczek przedstawiający  witraż wykonany na podstawie rysunku Stanisława Wyspiańskiego pt. Śpiący Staś. (fot. 12)

Na zakończenie  przeglądu  wydań znaczków  o tematyce krakowskiej lub z Krakowem związanej, emitowanych przez poczty  różnych krajów świata, prezentuje znaczki wydane przez Pocztę Ukrainy.(fot. 13). Ilustrację dwóch znaczków stanowią  rysunki samolotów, dawnego i współczesnego co,  jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, niewiele ma wspólnego z Krakowem. Znaczki wydane są z okazji 75. rocznicy  pierwszego międzynarodowego przesłania drogą lotniczą przesyłek pocztowych na trasie Wiedeń, Kraków (KRAKIB – po ukraińsku), Lwów, Kijów. A zatem temat znaczków wiąże się z Krakowem.   

 

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Internautów,  oglądających nasza stronę, o uzupełnienie podanej listy znaczków pocztowych o tematyce krakowskiej  wydawanych na świecie.

Dziękuje kol. Maciejowi Rudemu za udostępnienie znaczków z bł. Janem Pawłem II z własnej kolekcji, do wykorzystania ich  w niniejszym tekście.

Jerzy Duda
Prezes Klubu „Cracoviana”