KOLEKCJONERZY ZNAKÓW POCZTOWYCH W SZTUCE CZĘŚĆ 3.

KOLEKCJONERZY ZNAKÓW POCZTOWYCH W SZTUCE

CZĘŚĆ 3.

           

            Kolekcjonerzy znaczków przedstawiani przez artystów malarzy czy grafików w znakomitej większości to osoby raczej w sile wieku, a nawet starsze, mający za sobą duże doświadczenie kolekcjonerskie, o czym świadczy m.in. skupienie na twarzach portretowanych osób widoczne przy identyfikowaniu znaczków, liczba albumów, katalogów   wyposażenie „warsztatu” pracy w otoczeniu kolekcjonera. Kolekcjonerstwo wydaje się być domeną nobliwych, statecznych mężczyzn, może nawet szlachetnie urodzonych z zapewnionymi dochodami. Sądzimy, że takie jednostronnie traktowanie kolekcjonerstwa było by ze szkodą dla niego samego. Straciło by wiele ze swojej atrakcyjności, przypadkowości i fantazji czyli tych cech, które dla części zbierających znaczki mają duże znaczenie. Poza tym trzeba pamiętać, że filatelistyka była oceniana jako najbardziej demokratyczna forma kolekcjonerstwa. Obrazy namalowane przez takich artystów jak; Francois Barraud, Vladymir Nikolin i Kazimierz Wiśniak, które pokazaliśmy w poprzedniej części artykułu, dodają   kolekcjonerstwu świeżości, a nawet nieco humoru. Nie inaczej potraktowany jest filatelista z kartki pocztowej wydanej z okazji XXXVI Spotkania Kolekcjonerskiego w dniach 4-5 marca 2017 roku w Draguignan we Francji. (fot.1)

Autorem humorystycznego rysunku jest Michael Crosa, a kartkę pocztową wydało Association des Amis Cartophiles Varois w Draguignan.

            Jeszcze inaczej potraktowała filatelistę Maria Fischerova - Kvechova. Artystka nadała mu anielską postać w oryginalnej wersji bez wierzchniego okrycia, czyli takiego „jak go Pan Bóg stworzył”, ale za to z towarzyszącym mu kundelkiem (fot.2).

Jest to rysunek artystki z 1939 roku przeniesiony na widokówkę wydaną nakładem L. Pokorne w Pradze. Maria Fischerova-Kvechova (1892 – 1984) to znana czeska malarka, autorka i ilustratorka książek. Naukę rozpoczęła w Pradze. Kształciła się w Paryżu uczęszczając do szkół artystycznych. W 1925 roku na wystawie sztuki dekoracyjnej w Paryżu jej praca uzyskała złoty medal. W okresie komunistycznym miała zakaz publikowania. Jest autorką kilkunastu książek dla dzieci oraz setek ilustracji w książkach innych autorów.

Aniołek filatelista ma pewne odniesienie do Krakowa. W latach 1978 – 1992 Kraków miał pierwszy w Polsce Dom Filatelisty mieszczący się w kamienicy przy ulicy Floriańskiej 11, zwanej Kamienicą pod Aniołkiem. Jest to zabytkowa kamienica XV wieczna na której znajduje się płaskorzeźba aniołka z tarczą herbową.

            W 2013 roku poszukiwałem dla wnuczek atrakcyjnych laleczek. Przypadkowo trafiłem na stronę internetową amerykańskiej firmy produkującej artystyczne lalki Alisa`s International Doll Art. Z zainteresowaniem obejrzałem reklamowane wzory różnorodnych lalek ale z wielu powodów, głównie finansowych, nie byłem nimi zainteresowany. Natomiast zwróciła moja uwagę kompozycja nazwana „The Stamp Collector”. Po bliższym zapoznaniu się z opisem okazało się ,że jest to przestrzenna kompozycja na którą składają się; „lalka” przedstawiająca filatelistę przy pracy, stolik z „wyposażeniem” albumami, globusem, znaczkami, a także dywanik z dwoma pieskami. Całość wyglądała imponująco (fot. 3)

Wykonawczynią   lalki „kolekcjoner znaczków” była Susan Mc Mullen. Do wykonania zarówno samej lalki jak i całej kompozycji wykorzystano najwyższej jakości materiały zapewniające efekt naturalności i wierność odtworzenia szczegółów.

            Filateliści mają niekiedy skłonności bibliofilskie i gromadzą literaturę tematyczną, co wiąże się z potrzebą posiadania własnego ekslibrisu. Ekslibris jest zatem kolejną formą artystyczną na której może zostać umieszczony rysunek związany z filatelistą i filatelistyką. Przykłady rozwiązań prezentowane są na fot. 4 i 5. Na fot. 5 przedstawiony jest scan grafiki kolorowej o wymiarach 20x20 cm z portretem właściciela ekslibrisu Willy Serres`a.

 

 

FILATELIŚCI NA ZNAKACH POCZTOWYCH.

            Skoro „filateliści” stanowią temat wykorzystywany przez artystów malarz, grafików, nawet producentów lalek do swoich dzieł to jest oczywiste, że sprawa musi dotyczyć również projektantów znaczków pocztowych. I tak jest w rzeczywistości. Poczty wielu krajów wydały znaczki na których znajdują się wizerunki filatelistów dorosłych jak i młodych zajmujących się swoimi zbiorami. Przykłady znaczków wydanych m. in. przez poczty Monako, Austrii, Niemiec, Kuby, Grecji, Słowacji, ale również Indii, Indonezji, Bangladeszu i Jemenu prezentujemy na fot. 6 ( filateliści dorośli) i fot. 7 z filatelistami młodymi.

 

Wydawano także karty maksimum m. in. jak na fot. 8

 

            Dla najmłodszych zbieraczy znaczków atrakcją w dawnych czasach   były serie znaczków wydawane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku przez pocztę wyspiarskiego państwa na Morzu Karaibskim Antigua i Barbuda z postaciami filmów animowanych Walta Disney`a, W jednej z serii wydanej w 1989 roku znalazł się znaczek przedstawiający Kaczora Donalda w roli kolekcjonera znaczków (fot. 9).

 

            Artyści, jak z tego krótkiego i niepełnego przeglądu dzieł i prac, nie omijają tematu związanego z kolekcjonerstwem w tym z filatelistyką. Filateliści są wdzięcznym tematem dla malarzy i grafików jako modele do malowania portretów we wnętrzu. A efekty prac artystów świadczą o tym jak nas widzą i odbierają, a zarazem stanowią dowód na to, że filatelistyka miała się dobrze.

Koniec cz. 3 i całego artykułu.

Jerzy Duda

 Administrator Piotr