Kartka firmowa Księgarni Katolickiej dr Władysława Miłkowskiego w Krakowie

Kartka firmowa Księgarni Katolickiej dr Władysława Miłkowskiego w Krakowie

 

W grudniowym numerze Filatelisty Małopolskiego z 2019 r. przedstawiłem dwie kartki powstałe przez nadruk na austriackich kartkach pocztowych – całostkach. Zwróciłem się z apelem o nadsyłanie wszelkich materiałów dotyczących tej tematyki. Niestety nie doczekałem się odzewu bo rzeczywiście są to kartki rzadko spotykane.

Na jednej z aukcji internetowych kupiłem ciekawą kartkę z Krakowa z nadrukiem w języku francuskim o treści „ Księgarnia Katolicka dr Władysława Miłkowskiego jest jedyną wyjątkową w Polsce. Duży wybór książek polskich, łacińskich, francuskich etc. Posągi i wyposażenie kościoła. Witraże.”

Ta swoista reklama ma silny wydźwięk patriotyczny. W POLSCE – jak wiemy nie było wówczas takiego kraju na politycznej mapie Europy. Kraków należał do Galicji, jednego z krajów monarchii Habsburgów. Nadruk został wykonany na całostce do korespondencji zagranicznej / UPU / o nominale 5 kreuzerów

/ Mi P91 /. Kartka została wysłana z Dworcowego Urzędu Pocztowego w dniu 16 kwietnia 1894 r. Z lewej strony kartki w układzie pionowym został złożony autograf Władysława Miłkowskiego.

Jacek Zając