Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego.

            Dla chrześcijan to początek najważniejszych świąt w roku. Miał przygotować wiernych do Wielkiego Piątku. Tego dnia milkły dzwony, a zamiast nich używano kołatek.

            Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

            W Wielki Czwartek chłopcy biegali z kołatkami po wsi robiąc hałas. W ten sposób, zgodnie z wierzeniami, wyganiano post i przepędzano diabła.

            Do dzisiaj w Wielki Czwartek zachował się zwyczaj ciemnej jutrzni, czyli uderzania mszałem o sufity lub o deski w kościele.

            Niegdyś był on praktykowany również przez osoby świeckie. Chłopi przynosili do kościoła leszczynowe kije, którymi uderzali w ławki robiąc hałas. Następnie tymi kijami okładano fasady domów, czasami wymierzając nimi również różne kuksańce przechodniom.

Zaczyna się Wielki Post

             Wielki Czwartek to również czas rytualnych ablucji. Powszechnie obmywano się w rzekach i strumieniach, co miało znaczenie magiczne. Zazwyczaj dokonywano ich w zbiornikach wodnych, najlepiej w rzece lub strumieniu. Wierzono, że tego dnia woda ma niezwykłe właściwości oczyszczające. Zwyczaj ten nadal jest praktykowany podczas misteriów Męki Pańskiej, które odbywają się w najważniejszych kalwariach.

            W Polsce najważniejszym centrum pątniczym jest Kalwaria Zebrzydowska w Małopolsce.

            Do dzisiaj zachował się także zwyczaj Cedronu. Nazwa ta pochodzi od strumienia przepływającego przez Ziemię Świętą. Taką symboliczną rzekę posiada niemal każda kalwaria. Niegdyś ludność wyciągała z niej małe kamyczki, które zabierano ze sobą do domu. Miały one chronić od różnych niebezpieczeństw i odganiały wszelakie zło.

            Rano w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie odprawiona została uroczysta msza święta krzyżma, która jest początkiem katolickich obchodów świąt Wielkiej Nocy. Organizowana przez franciszkanów msza w Bazylice Bożego Grobu potrwa około czterech godzin. W jej trakcie kapłani poświęcą oleje krzyżma i obmyją nogi 12 starcom. To tradycyjne obrzędy liturgiczne związane z Wielkim Czwartkiem.

            Po południu kustosz Ziemi Świętej w uroczystej procesji przejdzie do pobliskiego Wieczernika. Wielki Czwartek to jeden z dwóch dni w roku, kiedy w Wieczerniku odprawia się nabożeństwa. - W sali na górze w czasie niedługiej liturgii ojciec Kustosz obmywa nogi 12 apostołom. Wieczorem wierni zbiorą się na czuwaniu w ogrodzie Getsemani.

Administrator