Artykuły

JESZCZE O NASZEJ PROPOZYCJI ZAMIESZCZONEJ W CZĘŚCI 30.

                 JESZCZE O NASZEJ PROPOZYCJI ZAMIESZCZONEJ W CZĘŚCI 30.

                             Cyklu: Znaczki Czesława Słani na przesyłkach listowych

 

       Autorzy klubowej strony internetowej postanowili na części 30. zakończyć cykl pocztowego wykorzystania znaczków sygnowanych nazwiskiem Czesław Słania wydanych przez Pocztę Polska w latach 1950 – 1956. W końcowym fragmencie tekstu tej części poddaliśmy pod rozwagę członkom Klubu Cracoviana i kolekcjonerom, propozycję kontynuowania cyklu, w którym byłyby prezentowane całości pocztowe frankowane znaczkami wydanymi przez Pocztę Polską, sztychowanymi przez artystę, po jego powrocie do kraju w 1993 roku. Nasza propozycja została zauważona przez jednego z młodszych kolekcjonerów, który zwrócił się do autorów strony internetowej z prośbą o wykaz znaczków rytowanych i projektowanych przez Cz. Słanie po roku 1993 oraz zaprezentowanie kilku przykładowych całości pocztowych ofrankowanych takimi znaczkami.

           Z przyjemnością spełniamy prośbę, wykorzystując dostępne materiały informacyjne oraz posiadane walory.

           Czesław Słania, po powrocie do kraju i nawiązaniu w 1993 roku współpracy z Pocztą Polską   rytował 16 znaczków w tym również trzy według własnego projektu.

            W 1993 roku rytował (staloryt drukarni holenderskiej) znaczek projektowany przez Andrzeja Jeziorskowskiego Legenda o Lechu i Orle Białym, wydany z okazji Światowej Wystawy Filatelistycznej „Polska 93” w Poznaniu (Fi.3301, blok. 108). Znaczek wprowadzony był do obiegu pocztowego 7.5.1993 roku jako cięty i ząbkowany oraz w formie bloku. Nakład znaczka wyniósł 1,6 mil. sztuk, a bloku ciętego 284,7 tyś. sztuk. Wydanie znaczka i bloku przypadało na czas hiperinflacji w Polsce, a nominał znaczka w wysokości 50 000 zł jest najwyższym nominałem w powojennej historii Polski i w zasadzie nie ma odpowiednika w opłatach w taryfie krajowej.

           Kolejnymi znaczkami rytowanymi przez Czesława Słanie była seria upamiętniająca 1000 rocznicę śmierci św. Wojciecha. Są to dwa znaczki, Fi. 3494- 5 według projektu Andrzeja Heidricha wydane w 1997 roku, a więc po denominacji złotówki. Trzeci znaczek z wizerunkiem świętego z insygniami oraz Biblią, projektu Vladimira Suchanka, sztychowany przez Czesława Słanie Fi.3496, stał się wspólnym wydaniem Poczty Polskiej z pocztami Czech, Niemiec, Węgier i Watykanu.

           W 1998 roku Poczta Polska wydała znaczki z okazji XVII Zjazdu Polskiego Związku Filatelistów. Zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha i rytowane przez Czesława Słanie przedstawiają panoramę XVII – wiecznego Szczecina Fi. 3576-77). Znaczki wprowadzone do obiegu w wersji ciętej i ząbkowanej w nakładach 100 000 sztuk i 450 000 sztuk.

         W tym samym roku artysta rytował znaczek z wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy na koniu Fi. 3582.

           Czesław Słania w 1999 roku rytował znaczek zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha i wydany z okazji XVIII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej „Wałbrzych 99”. Fi. 3638. Był to 1001. znaczek wykonany przez artystę. Na znaczku jest widok Zamku Książ. Znaczek jest w wersji ciętej i ząbkowanej oraz w formie bloku. W tym samym roku Poczta Polska wydała wspólnie z Pocztą Francji znaczki z wizerunkiem Fryderyka Chopina w 150. rocznicę jego śmierci (Fi.3646).

             Początek nowego stulecia zaowocował wydaniem znaczków i bloku na który krakowscy filateliści czekali od wielu lat. Z okazji przyznania Krakowowi statusu Europejskiego Miasta Kultury w 2000 roku Czesław Słania sztychował panoramę miasta według drzeworytu z dzieła „Cronica Mundi” Hartmanna Schedla drukowanego w 1493 roku. Blok wydany w formie ząbkowanej i ciętej (Fi.3679 i blok).

           Również w 2000 roku ukazała się seria trzech znaczków autorskich to znaczy projektowanych i sztychowanych przez Czesława Słanie emitowanych z okazji 80. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II (Fi.3682 –84). Znaczki były wspólnym wydaniem Poczty Polskiej i Watykańskiej.

           W roku 2002 powstały trzy znaczki sztychowane przez artystę. Były to:

-          wizerunek Marii Konopnickiej (Fi. 3824) na znaczku wydanym z okazji jej 160 rocznicy urodzin,

-          postać papieża Jana Pawła II na tle Zamku na Wawelu. Jest to emisja z okazji VII wizyty papież Jana Pawła II w Polsce (znaczek Fi. 3839 i blok),

-          widok drewnianej Pijalni Wód Mineralnych w Ciechocinku. Znaczek i blok wydane dla upamiętnienia XVIII Walnego Zjazdu Polskiego Związku Filatelistów (Fi.3840

     i blok).

             W uzupełnieniu powyższej informacji prezentujemy dziesięć całości pocztowych z lat 1995 - 2012. Przesyłki listowe w kopertach o wymiarach od 32,5 x23,0 cm, 25,0 x 17,6 cm, 21,2 x 15,4 cm do wymiarów standardowych, pochodzą w zdecydowanej większości z obrotu zagranicznego. Wykorzystano walory z własnej kolekcji oraz kolekcji Kol. Władysława Andreasika. Frankatura przesyłek jest zgodna z ówczesną taryfą, a ofrankowanie poszczególnych przesyłek jest mieszane. Walorów nie opisujemy bowiem mają one charakter przykładowy i pokazują wybrane możliwości wykorzystania znaczków sygnowanych nazwiskiem Czesław Słania przez użytkowników poczty.

                 Dziękując Młodemu Kolekcjonerowi za zainteresowanie zarówno klubową stroną internetową, jak i zgłoszoną propozycją dotyczącą kontynuacji naszego cyklu „znaczki Czesława Słani na przesyłkach listowych„ liczymy na dalszą współpracę. Sądzimy, że w najbliższej przyszłości znajdą się kolekcjonerzy zainteresowani naszą propozycją, którzy podejmą trud pozyskiwania i prezentacji na klubowej stronie internetowej całości pocztowych ofrankowamych znaczkami sygnowanymi nazwiskiem Czesława Słani emitowanymi przez Pocztę Polską w latach 1993 – 2005.

                 Liczymy także na systematyczne uzupełnianie zbioru całości pocztowych do których wykorzystano znaczki artysty emitowane przez Pocztę Polską w latach 1950 – 1956. Prosimy o informacje o takich całościach i udostępnianie w celu prezentowania na stronie internetowej.

                                                                                                                        Jerzy Duda

                                                                                                               Administrator Piotr