Artykuły
OKF „CRACOVIANA” NA WYSTAWIE W WYGIEŁZOWIE Z OKAZJI XXI DNIA PAPIESKIEGO; 15 X 2021 ROKU
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: poniedziałek, 25, październik 2021 14:13
- Odsłony: 5045
OKF „CRACOVIANA” NA WYSTAWIE W WYGIEŁZOWIE
Z OKAZJI XXI DNIA PAPIESKIEGO; 15 X 2021 ROKU
OKF „CRACOVIANA” w październiku 2021 roku otrzymał zaproszenie na obchody XXI Dnia Papieskiego organizowane przez Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec oraz krakowskich kolekcjonerów na otwarcie wystawy kolekcjonersko-filatelistycznej „Nie lękajcie się...” . Obchody i wystawa kolekcjonerska odbyła się w stylowo urządzonym Dworze zbudowanym 1730 roku przez Adama Jordana i w przeniesionym ze wsi Droginia do parku etnograficznego w 2007 roku. Partnerami wystawy kolekcjonerskiej i filatelistycznej było Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach z instalacją „Jan Paweł II – Człowiek i Kultura”.
Program obchodów był bogaty bowiem przewidziano wernisaże wystaw i ich zwiedzanie, wystąpienia zaproszonych gości oraz program muzyczno-wokalny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach. Prowadzenie uroczystości spoczywało w rękach dyrektora MNPE w Wygiełzowie Marka Bębenka.
W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w tym z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, starostwa chrzanowskiego, władz samorządowych z miast; Trzebinia, Wadowice, Chrzanów Libiąż, Zator, wójtostwa z Babic, duchowni z wielu parafii. Licznie reprezentowani byli przedstawiciele ośrodków kultury w tym bibliotek, centrów kultury, muzeów, a także komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z Chrzanowa i Wadowic. Z zaproszenia skorzystała liczna grupa kolekcjonerów z Krakowa zarówno członków Klubu „Cracoviana” jak i kolekcjonerów niezrzeszonych. Okręg Małopolski PZF reprezentował prezes, prof. dr hab. Stanisław Mitkowski któremu towarzyszyła małżonka. W otwarciu wystawy brali udział kolekcjonerzy m. in. Leonard Liszka, Krzysztof Windak, Władysław Andreasik, Stanisław Malik, Kazimierz Wiśniak projektant znaczków personalizowanych i kartek okolicznościowych o tematyce papieskiej. W obchodach Dnia Papieskiego uczestniczyli również goście z odległych stron między innymi kolekcjoner i wystawca Jerzy Ozga z Sobótki z małżonką.
Wystawy kolekcjonerska i filatelistyczna wzbudzały zainteresowanie uczestników uroczystości ze względu na różnorodność eksponatów dotyczących osoby św. Jana Pawła II jak i na unikatowy charakter walorów filatelistycznych z których wiele wydały poczty państw odległych od Polski i z tego powodu na ogół trudne do pozyskania. Wiele z tych walorów jest rzadko pokazywana na wystawach. Autorami wystaw są znani krakowscy kolekcjonerzy i filateliści Krzysztof Biedrzyński i Maciej Rudy, a pokaz został przygotowany w oparciu o ich zbiory.
W gablotach umieszczono numizmaty, porcelanę, karty telefoniczne o tematyce papieskiej, unikatowe wydawnictwa i publikacje w tym pierwszy na świecie komiks o Ojcu Świętym Janie Pawle II i ciekawostkę w postaci certyfikatu przekroczenia bariery dźwięku przez Ojca Świętego w czasie lotniczej podróży samolotem Concord do Lusaki. Walory filatelistyczne rozmieszczono na 25. planszach pokazując unikaty w postaci np. wydań tzw. ministerialnych, prób koloru z podpisem projektanta oraz suchą pieczęcią wydawane z okazji różnych wydarzeń z życia i posługi papieskiej św. Jana Pawła II. Na eksponowanym miejscu autorzy wystawy pokazali arkusz wydany przez pocztę Liberii skomponowany z wizerunków 190 koronowanych głów i urzędujących w 2000 roku głów państw. Na uwagę zasługiwał także zestaw wydawnictw poczt krajów świata z okazji urodzin papieża Jana Pawła II. O tych i innych ciekawostkach opowiadali jej autorzy zwiedzającym wystawę.
Wystawie towarzyszyły; zaproszenie na wernisaż wystawy, plakat i dwie kartki okolicznościowe wydane przez Wydawnictwo Vandre, znaczek personalizowany, dwie koperty FDC oraz okolicznościowa kartka pocztowa. Podczas wernisażu czynne było stoisko pocztowe które dysponowało datownikiem pocztowym o treści związanej z XXI Dniem Papieskim z datą 15.10.2012 obsługiwane przez Urząd Pocztowy Alwernia. Oprócz stoiska pocztowego czynne było również stoisko na którym można było zaopatrzyć się w różnorodne wydawnictwa, walory i ciekawostki związane ze św. Janem Pawłem II. Obsługę fotograficzną wystaw prowadzili, ze strony krakowskich kolekcjonerów, Sylwia Puchała i Stanisław Malik, których wybrane fotografie prezentujemy w załączeniu. Na końcu materiału ilustracyjnego są pokazane walory i pamiątki filatelistyczne z wystawy.
Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia skansenu do 31 października 2021 roku.
Jerzy Duda