Rocznicowe spotkanie Klubu "Cracoviana"

       Dnia 14.05.2014 w Klubie 6 Brygady Powietrznodesantowej przy ul. Zyblikiewicza 1, miało miejsce spotkanie Członków Klubu „Cracoviana” zorganizowane z okazji 45 rocznicy utworzenia. Spotkanie, w którym wzięło udział 47 członków Klubu zarówno z Krakowa jak i spoza Krakowa, miało charakter wieczoru wspomnień pod hasłem „Po 45. latach istnienia”. Z inicjatywą obchodów tej "nieokrągłej" rocznicy utworzenia Klubu wystąpił wiceprezes i zarazem sekretarz Augustyn Katański, który zajął się również przygotowaniem od strony organizacyjnej, a także prowadzeniem części merytorycznej spotkania. Wiceprezes Klubu wspierany był w procesie przygotowania wieczoru przez jednego z najstarszych członków Klubu kol. Jerzego Bąkowskiego (fot. 1), który również zdecydował się wypełnić część wieczoru swoimi wspomnieniami zarówno o sobie, Rodzinie, początkach kolekcjonerstwa (które zawdzięcza swojemu ojcu znanemu krakowskiemu filateliście), a także o słynnych filatelistach, z którymi przyszło mu współpracować i o działaniach w Klubie Cracoviana. Kolega Bąkowski przygotował wystawę, na którą złożyły się rodzinne dokumenty, dokumenty jego działalności na polu filatelistyki, a także wybrane, ciekawsze walory związane z jego zainteresowaniem. W trakcie wspomnień wykorzystywał multimedialną projekcję co dodatkowo uatrakcyjniło wystąpienie i zyskało pochlebną opinię słuchaczy wśród których znaleźli się znani krakowscy i małopolscy filateliści. (fot. 2, 3, 4)

            Po części wspomnieniowej, tradycyjnie już odbyły się konkursy inicjowane przez prowadzącego spotkanie Augustyna Katańskiego, których laureatami zostali kol. Jedliński z Łodzi oraz dwukrotnie kol. Jacek Zając. W części poświęconej dyskusji zabrało głos niewielu kolegów bowiem wszyscy oczekiwali na ważną część wieczoru, a mianowicie prezentację jubileuszowego tortu (fot. 5) i zdmuchnięcie dwóch świec tworzących liczbę 45. Aktu tego dokonali; prezes Klubu Jerzy Duda oraz Jerzy Bąkowski.

            Dalsze wspomnienia i rozpoczęta dyskusja kontynuowane były już w trakcie konsumowania wspaniałego, pod każdym względem, tortu i przy lampce wina.

            Dla uczestników jubileuszowego wieczoru przygotowane zostały, poza zaproszeniem będącym ekscałostką , także pamiątki w postaci tradycyjnej kartki beznominałowej używanej do korespondencji klubowej z odciśniętym stemplem jubileuszowym (fot. 6) oraz znaczek personalizowany w limitowanej ilości (fot. 7)


Zdjęcia: Bogusław KUCIAKOWSKI

 

Prezes  OKF "Cracoviana"
Jerzy Duda