Ciekawostka z Krakowa

            Na jednej z aukcji  filatelistycznej  wypatrzyłem kopertę, która mnie zainteresowała  i którą udało mi się kupić. Jest to koperta  o wymiarach 162 x 113 mm z gumowaną  klapą w szpic, przesyłki listowej, która przeszła drogę pocztową. Wymiary koperty nie są standardowe co świadczy o  produkcji  raczej lokalnej, a potwierdza to papier z którego została zrobiona koperta.  Papier o barwie jasno szarej ma poddruk  w formie kwadratów w kolorze blado niebieskim z niedbale wydrukowaną  literą K  zwieńczoną  koroną (fot. 1) na podobieństwo monogramu króla Kazimierza Wielkiego znajdującego się na drzwiach (wrotach) w południowym wejściu do katedry na Wawelu. 

skan569

skan568

                Koperta przesyłki listowej, zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Częstochowa 3 dnia 22.03.1982 roku do Anglii ma charakterystyczny nadruk znajdujący się w lewej dolnej części. Jest to powtórzona litera K zwieńczona koroną i trzywierszowy napis: KRAKÓW/WSPÓLNA/ODPOWIEDZIALNOŚĆ.  Przesyłka jest ofrankowana  pięcioznaczkowym paskiem poziomym złożonym ze znaczków  przedstawiających fragment dawnego widoku Krakowa z 1493 roku Fi. 2590 z serii „Polskie miasta  na starych rycinach” wydanej przez Pocztę Polską w 1981 roku.  Przesyłka została ocenzurowana co potwierdzone jest odbitką stosownej pieczęci (fot.2).

            Prosimy Internautów o pomoc w odpowiedzi na pytanie kto był producentem pokazanej koperty,  kiedy i jak długo ją  wyprodukowano i czy  był jeden, pokazany na fotografii czy były również inne nadruki.

Jerzy Duda 
i  Administrator  Marek Połata