KLUB „CRACOVIANA”; CAŁOŚCI POCZTOWE OFRANKOWANE ZNACZKAMI Z MOTYWEM KRAKOWSKIM. CAŁOŚCI OFRANKOWANE ZNACZKIEM LOTNICZYM Z 1957 ROKU Fi. 892 CZĘŚĆ W3

KLUB „CRACOVIANA”; CAŁOŚCI POCZTOWE OFRANKOWANE ZNACZKAMI

Z MOTYWEM KRAKOWSKIM.

CAŁOŚCI OFRANKOWANE ZNACZKIEM LOTNICZYM Z 1957 ROKU Fi. 892

CZĘŚĆ W3

            W grudniu 1957 roku ukazała się seria sześciu znaczków lotniczych Fi. 890 – 895. Na jednym znaczku o nominale 3,40 zł (Fi.892) jest rysunek samolotu, a pod nim widok fragmentu Rynku w Krakowie z lotu ptaka. Na kadłubie samolotu jest napis Polskie Linie Lotnicze „LOT” oraz znak rejestracyjny samolotów Convair Liner 240 (CV-240) używanych od 1957 roku SP-LPA (?) w Polskich Liniach Lotniczych. Na pierwszym planie widać dach z wieżami bazyliki Mariackiej, dalej Sukiennice z rzędem drzew, za nimi wieża Ratusza, a wokoło placu schematycznie potraktowane dwie pierzeje Rynku. Nad napisem POLSKA jest wyraźnie widoczny napis „Kraków”. Znaczek wprowadzono zarządzeniem Ministra Łączności 9. 11.1957 roku, a do obiegu pocztowego 6 grudnia 1957 roku. Nakład znaczka wyniósł 4, 32 miliona sztuk. Projektantem znaczka i rytownikiem był J. Miller, który wykorzystał zdjęcie lotnicze (z aeroplanu) Rynku zrobione w roku 1934 lub podobne z 1938 roku. Wysoki, jak na owe czasy nominał 3,40 zł, odpowiadał nowej taryfie wprowadzonej zarządzeniem Ministra Łączności z dnia 13 lutego 1957 roku w sprawie zmiany taryfy pocztowej w obrocie zagranicznym. Opłata za list do innych krajów poza Bułgarią, Czechosłowacją i KRLD do 20 gr. wynosiła 2,50zł, a za każde dalsze 20 gramów 1,50 zł. Polecenie przesyłki wymagało opłaty 3,90 zł, a ekspres do innych krajów poza Czechosłowacją kosztował 4,50 zł. Przesyłki wysyłane drogą lotniczą były również drogie bo np. za list o wadze do 5 gramów do USA dopłata wynosiła 2,00 zł. Dopłaty do przesyłek wysłanych droga lotniczą do krajów europejskich dopłata wynosiła 90 groszy dla listów do 20 gramów.

            Znaczek służył do ofrankowania listów wysłanych od 1.03.1957 roku drogą lotniczą do krajów europejskich jak to widać na przykładzie przesyłek listowych do Austrii i Francji (fot.1 i 2).

 

            W tym samym czasie ofrankowanie przesyłek listowych o wadze do 20 gramów przesłanych drogą lotniczą do Stanów Zjednoczonych wynosiło 4,00 zł. Przykład przesyłki podany na fot. 3.

 

            Znaczek lotniczy służył również do frankowania przesyłek listowych zagranicznych nie przesyłanych drogą lotniczą jak to widać na przesyłce poleconej wysłanej z Urzędu Pocztowego w Malborku do NRD. Przesyłka ofrankowana trzema znaczkami w tym Fi. 892 o łącznej wartości 3,70 zł zgodnej z taryfą (fot. 4).

 

            Na fot. 5 i 6 dwa przykłady przesyłek listowych poleconych z erkami w postaci naklejek z wydrukowanymi kolejnymi liczbami wysłanymi z Urzędów Pocztowych w Lublinie i Katowicach po 1.01.1964 drogą lotniczą do USA z wykorzystaniem znaczka lotniczego Fi. 892. Ofrankowanie zgodne z taryfą wynosiło 5,60 zł.

 

            Do ciekawych walorów należą całości pocztowe ofrankowane parkami znaczków Fi. 892. Są to parki poziome lub pionowe a także wykorzystanie dwóch oddzielnych znaczków na ogół we frankaturze mieszanej. Dwa znaczki oddzielne lub parki znaczków Fi. 892 stosowane były w przesyłkach listowych wysyłanych zarówno do USA jak i do krajów europejskich, a frankatura uzupełniana była innymi znaczkami w tym również znaczkami ( po roku 1960) z serii polskie miasta projektowanej   przez Witolda Chomicza. Przykłady przesyłek pocztowych   wysłanych do USA są pokazane na fot.7 i 8, a do krajów europejskich Belgii i RFN –u na fot. 9 i 10. Szczególnie miłe dla Krakowianina jest wykorzystanie znaczka Fi. 1045 z widokiem Wawelu jak na fot. 9.

 

            Niewątpliwie na uwagę zasługują całości pocztowe do frankowania których używane są znaczki z jednej serii nawet jeśli wysyłający uzupełnia frankaturę jeszcze innymi znaczkami. Przykładem jest całość pocztowa pokazana na fot. 11. Wyjątkową natomiast jest całość pocztowa jak na fot. 12 ofrankowana dwoma znaczkami z serii lotniczej w tym Fi.892 wysłana z Urzędu Pocztowego Kraków 19 do Austrii z datownikiem odbitym na znaczku lotniczym

 

            Przedstawiliśmy w największym skrócie możliwość wykorzystania znaczka Fi. 892 do frankowania zagranicznych przesyłek listowych. Sadzimy, że adresaci tych przesyłek listowych mogli zwrócić uwagę na znaczki o tematyce związanej Krakowem i zainteresować nie tylko miastem ale i innymi znaczkami o tej tematyce. Nasz cykl będziemy kontynuować prezentując inne przykłady pocztowego wykorzystania znaczka Fi. 892, a także całostki w postaci koperty ze znakiem opłaty jak na Fi.892.

Jak zawsze zachęcamy Klubowiczów i Internautów do dzielenia się uwagami, propozycjami, a nade wszystko do współpracy z autorami strony Klubowej.

                                                                                                             Jerzy Duda

                                                                                                Administrator Piotr