wniosek w sprawie emisji znaczka pocztowego upamiętniającego 50.rocznicę odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego

mgr inż. Wiesław Osuchowicz, Kraków – Osiedle „Sarnie Uroczysko” dnia 5 maja 2021r.

Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Cracoviana”

Na ręce Prezesa Klubu Pana dr inż. Jerzego Dudy


Jako obecny mieszkaniec Miasta Krakowa oraz potencjalny Cmentarza Rakowickiego, zajmujący się także od 75 lat filatelistyką, zwracam się o spowodowanie upamiętnienia niezwykle owocnej obecności na planecie Ziemia śp. prof. Bronisława Chromego. Najbliższą nadarzającą się okazją będzie przypadająca w roku 2022 50.rocznica odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego. Emisja przez Pocztę Polską znaczka z wizerunkiem tej rzeźby z brązu, osadzonej na bloku kamiennym i umieszczonym obok wyjścia ze Smoczej Jamy, pozwoli na umożliwienie wykonania i promocji tej niewątpliwej atrakcji turystycznej Krakowa. Proponuję w powyższym celu wydanie też karty pocztowej w formie przedstawionej w załączniku PDF: Kraków_nocą_smok. Jak widać wykorzystany na niej został wizerunek znaczka o nom. 60 gr (nr kat. 1683) z wydanej przez Pocztę Polską 15 marca 1968 r. serii, której sześć znaczków ilustruje baśnie, a po jednym bajkę i legendę. Karta zawiera ponad to treść fraszki „NOC KRAKOWSKA” Jana Izydora Sztaudyngera oraz moją. Dodam dla informacji, iż mistrz napisał także fraszkę „SMOK WAWELSKI” - „Smok wawelski / Spełniał czyn obywatelski, / Bo codziennie zjadał wianek / Mniej udanych krakowianek.”.

Przypomnieć należy, że Bronisław Chromy urodził 3 czerwca 1925 r. we wsi Leńcze k. Lanckorony i także był mieszkańcem Woli Justowskiej w Krakowie. O zmarłym pisał Pan Jerzy Duda w „Filateliście Małopolskim Nr 1-2/2018. A więc w roku 2025 będzie 100.rocznicza jego urodzin.

Sądzę, iż ciekawostką (np. rozpowszechnianą przez przewodników) może być fakt, że w roku objawienia się w tej formie Smoka Wawelskiego 15 maja pojawił się na świecie przyszły Prezydent Polaków. Kończąc przedstawiać - mam nadzieję, iż zwięźle - niniejszą propozycję pozostaję w przekonaniu doczekania się pozytywnych efektów decyzji niezbędnych osób.

Z poważaniem

Wiesław Osuchowicz

adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

P.S. Wykorzystując nadarzającą się okazję zachęcam Czytających do skorzystania z linku

https://drive.google.com/drive/folders/19omZXe1tgd1Ahq_ewjCRBvyxS41eKaCI