Uroczyste wprowadzenie znaczka „EUROPA”, Zamek Pieskowa Skała z udziałem Klubu „Cracoviana”

            W dniu 5 maja 2017 roku na Zamku Pieskowa Skała miała miejsce uroczystość  wprowadzenia do obiegu pocztowego  znaczka, a zarazem jego promocja, „EUROPA” o temacie „Zamki”. W imponującej  scenerii, pięknie odnowionego Zamku Pieskowa Skała z jego ciekawymi wnętrzami i zgromadzonymi zbiorami muzealnymi  odbyło się spotkanie promujące  wprowadzany do obiegu pocztowego znaczek  wydany przez Pocztę Polską S.A. W spotkaniu uczestniczyli m. innymi: prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu wraz z kustoszem Zamku Pieskowa Skała  Olgierdem Mikołajskim, pani posłanka Sejmu RP Elżbieta DudaŁukasz Smółka, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Marek Pęk  senator RP,  Grzegorz Lipiec, członek Zarządu  Województwa Małopolskiego, Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa, Ewa Anna Zych, dyrektor Biura Filatelistyki PP, Bogusława Konieczny koordynator ds. filatelistyki w Krakowie oraz autor projektu znaczka Karol Tabaka.                            .

            W uroczystości wzięli czynny udział, licznie przybyli na spotkanie, przedstawiciele Klubu Filatelistycznego „Cracoviana” z prezesem Jerzym Dudą i wiceprezesem Augustynem Katańskim, którzy przygotowali pokaz znaczków wydanych przez Pocztę Polska o tematyce „Zamki” z prelekcją na  ten atrakcyjny temat.

            Uroczystość uświetniona była prezentacją  uzbrojenia i ubiorów z epoki zespołu pod nazwą  „Stowarzyszenie Podolski Regiment Odprzodowy z Sekcją Małopolską Chorągwi Husarskiej” z Krakowa. O ubiorach i uzbrojeniu opowiadał ze swadą regimentarz Alfred Pyko. Po części oficjalnej uroczystości  nastąpiło zwiedzanie zamku z kustoszem Olgierdem Mikołajskim.

            Organizatorzy spotkania zapewnili uczestnikom poczęstunek dla regeneracji sił, a na zakończenie obecni na uroczystości  otrzymali starannie wydany folder z prezentowanym znaczkiem, a wielbiciele znaczków mogli postarać się o autograf autora znaczka p. Karola Tabaki.  

            Na dziedzińcu zamkowym, przy pięknej słonecznej pogodzie, rozłożone było stoisko Poczty Polskiej S.A. na której można było zaopatrzyć się w aktualne wydania znaczków, a przede wszystkim w znaczek „Zamek Pieskowa Skała”.

            Wszyscy uczestnicy uroczystej promocji znaczka wydanego przez Pocztę Polską S.A. zgromadzeni na Zamku Pieskowa Skała byli zachwyceni rozmachem uroczystości, doskonałą oprawą, profesjonalną  organizacją oraz dech zapierającą scenerią, na którą złożyły się niezwykłej piękności zamek i jego otoczenie oraz przyroda.

Jerzy Duda